Strona główna

 Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chmielniku

>>

Aktualności

>>

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

>>

Kontakt

 
>> Pomoc Społeczna
>> Świadczenia rodzinne
>> Fundusz alimentacyjny
>> Karta Dużej Rodziny
>> Za życiem
>> Program: Dobry Start
>> Pomoc państwa w wychowaniu dzieci
>> Świetlica Środowiskowa
>> Projekt
>> Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 - 2020
>> Przemoc w rodzinie
>> Wspieranie rodziny i system pieczy zastępczej
>> Nieodpłatna pomoc prawna
>> Zamówienia
>> Pliki do pobrania
>> Archiwum
 

 

Zobacz również

 

 
 

 

 

data publikacji: 04-05-2010 | 09:46
data ostatniej modyfikacji: 23-10-2020 | 11:48


Gminny Ośrodek
Pomocy Społecznej
w Chmielniku

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską
w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego


Projekt systemowy 
"Czas na aktywność w gminie Chmielnik" 
w ramach POKL

W wyniku rekrutacji 12 osób zadeklarowało udział w projekcie systemowym "Czas na aktywność w gminie Chmielnik".

Z tego 8 osób zakwalifikowanych zostało do udziału w Projekcie a 4 osoby zostały umieszczone na liście rezerwowej.

Są to osoby w wieku aktywności zawodowej, bezrobotne lub nieaktywne zawodowo, zamieszkałe w Gminie Chmielnik oraz
korzystające ze świadczeń pomocy społecznej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chmielniku w rozumieniu przepisów ustawy o pomocy społecznej.

Z zakwalifikowanymi uczestnikami Projektu zawarte zostały kontrakty socjalne, w ramach których korzystać będą z:

  • Aktywizacji społecznej w postaci:
    - treningu kompetencji i umiejętności społecznej,
    - oraz grupy wsparcia.

  • Aktywizacji zawodowej w ramach której odbędą się indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym.

  • Aktywizacji edukacyjnej w postaci kursów zawodowych w ramach podnoszenia kompetencji lub zdobywania nowych
    kompetencji i umiejętności zawodowych.

W dniu 4.05.2010 roku rozpoczął się "Trening kompetencji i umiejętności społecznej", który będzie trwał 48 godzin.


Informacja o Projekcie systemowym - Czas na aktywność w Gminie Chmielnik

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chmielniku w okresie od 01.01.2010 roku – do 31.12.2010 roku realizuje Projekt „Czas na aktywność w Gminie Chmielnik” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VII. Promocja integracji społecznej, Działanie 7.1. Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.

Celem głównym projektu jest:
Aktywna integracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w gminie poprzez zastosowanie w ramach projektu instrumentów aktywnej integracji wobec 8 Uczestników Projektu.

Od 1 stycznia 2010 roku do 28 lutego 2010 roku trwał nabór osób do udziału w w/w projekcie.

W wyniku rekrutacji 12 osób zadeklarowało udział w projekcie.

Do projektu zakwalifikowało się 8 osób (4 osoby lista rezerwowa).

Są to osoby w wieku aktywności zawodowej, bezrobotne lub nieaktywne zawodowo, zamieszkałe w Gminie Chmielnik oraz korzystające ze świadczeń pomocy społecznej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chmielniku w rozumieniu przepisów ustawy o pomocy społecznej.

Z zakwalifikowanymi uczestnikami Projektu zawarte zostały kontrakty socjalne, w ramach których korzystają z instrumentów aktywnej integracji tj. z:

  • Aktywizacji społecznej w postaci:
    – treningu kompetencji i umiejętności społecznej,
    – oraz grupy wsparcia.

  • Aktywizacji zawodowej w ramach której odbyły się indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym.

  • Aktywizacji edukacyjnej w postaci kursów zawodowych, w ramach których nastąpi podnoszenie kompetencji lub zdobywanie nowych kompetencji i umiejętności zawodowych.
    W okresie od 4-13.05.2010 roku 8 osób brało udział w „Treningu kompetencji i umiejętności społecznej”. Dostarczył on uczestnikom wiedzy w zakresie: komunikacji interpersonalnej, asertywności, powstawania konfliktów i sposobów ich rozwiązywania, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w życiu osobistym i pracy.

W dniach od 31.05.2010 roku do 4.06.2010 roku Beneficjenci Ostateczni odbyli indywidualne konsultacje z doradcą zawodowym, na których wypracowane zostały indywidualne zostały indywidualne plany działania dla każdej z osób pod kątem szkoleń zawodowych przy uwzględnieniu potencjału zawodowego.

Od dnia 29.06.2010 roku rozpoczęły się spotkania w ramach „Grupy wsparcia”, które mają poszerzyć i utrwalić wiadomości zdobyte i wypracowane w toku treningu kompetencji i umiejętności społecznych postaw oraz przygotowanie do intensywnego i efektywnego poszukiwania pracy, przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych, pisanie CV, podań o pracę.

W ramach aktywizacji edukacyjnej odbędą się szkolenia zawodowe w obszarze „Opiekun osób starszych i niepełnosprawnych”, „Mała gastronomia z obsługą kasy fiskalnej” i „ABC przedsiębiorczości – jak założyć własną firmę”. Trwać one będą w okresie od lipiec do sierpień 2010 roku.


31.08.2010 roku

Osoby biorące udział w Projekcie systemowym w miesiącach lipiec – sierpień 2010 roku odbyły szkolenia zawodowe.
W dniach od 19. 07.2010 roku do 04.08.2010 roku odbyło się szkolenie „Mała gastronomia z obsługą kasy fiskalnej”, uczestniczyło w nim 3 UP. Przez 5 dni uczestniczki szkolenia zdobywały wiedzę teoretyczną, przez kolejne 5 dni nabywały umiejętności praktyczne.
Od 20.07.2010 roku do 05.08.2010 roku 4 UP brało udział w szkoleniu: „Opiekun osób starszych i niepełnosprawnych”. Połowa godzin szkolenia przeznaczona była na przyswajanie wiedzy teoretycznej, druga połowa na zdobycie umiejętności praktycznych.
Najpóźniej rozpoczęło się szkolenie: „ABC przedsiębiorczości – jak założyć własną firmę”. Odbyło się ono w terminie od 12.08.2010 roku do 27.08.1010 roku, w ramach którego 1 Uczestniczka Projektu zdobyła wiedzę teoretyczną i praktyczną.
W dalszym ciągu trwają spotkania raz w miesiącu w ramach grupy wsparcia, potrwają one do października br.
Uczestniczki szkoleń zdobyły wiedzę teoretyczną, nabyły umiejętności praktyczne, co będą mogły wykorzystać w przyszłości.


17.09.2010 r.

Celem głównym projektu jak już wymienione zostało wyżej - jest aktywna integracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w gminie poprzez zastosowanie w ramach projektu instrumentów aktywnej integracji wobec 8 Uczestników Projektu.

Jednym z narzędzi stosowanych przy realizacji projektu jest kontrakt socjalny, którego wdrażanie przyczynia się do aktywizacji społecznej, zawodowej i edukacyjnej. W ramach aktywizacji społecznej zastosowano trening kompetencji i umiejętności społecznej oraz zajęcia w grupach wsparcia. Zmotywowane, w ramach aktywizacji zawodowej Uczestniczki skorzystały z indywidualnych konsultacji z doradcą zawodowym, na których wypracowane zostały indywidualne ścieżki dla każdej z osób pod kątem dalszych szkoleń zawodowych. Uczestniczki wybrały przy pomocy doradcy zawodowego kursy zawodowe zgodnie z zainteresowaniem i predyspozycją, które w ramach aktywizacji edukacyjnej ukończyły w miesiącu sierpniu br. Należy nadmienić, że przy wyborze kursów uwzględniono możliwości rynku pracy jaki i predyspozycje samych UP. Uczestniczki kursów są zadowolone z ukończenia kursów. Zdobyły wiedzę i umiejętności praktyczne w zakresie ukończonych kursów tj. w obszarze: „Opiekun osób starszych i niepełnosprawnych”, „Mała gastronomia z obsługą kasy fiskalnej” oraz „ABC przedsiębiorczości – jak założyć własną firmę”.


6.10.2010 r.

W dniu 1.10.2010 roku zakończyły się spotkania warsztatowe w ramach „Grupy wsparcia”. Odbyło się 5 spotkań, w których Uczestniczki chętnie i aktywnie brały udział. W ramach tego szkolenia utrwalały wiadomości zdobyte w szkoleniach i warsztatach.. Dzięki udziałowi w tych zajęciach zmianie uległa ich postawa, stały się bardziej asertywne oraz pozytywnego nastawienia i motywowania siebie. Zdobyły wiedzę na temat sporządzania dokumentacji aplikacyjnej i prezentacji siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.


08.11.2010 r.

Realizacja projektu systemowego przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chmielniku pn: „Czas na aktywność w Gminie Chmielnik”  w 2010 roku dobiega powoli do końca. Już dziś możemy ocenić zakończone działania i wsparcie z jakiego dotychczas skorzystali beneficjenci projektu. Ponadto w najbliższym terminie tj. 18-19.XI.2010 zostanie dodatkowo przeprowadzone szkolenie pn: „Praktyczne zarządzanie własnym budżetem domowym”.

Zadanie pierwsze realizowanego projektu dało beneficjentom możliwość skorzystania z instrumentów aktywnej integracji co zapoczątkowało zmiany postaw życiowych wśród uczestników projektu.

Dzięki udzielonemu wsparciu w formie „Grupy wsparcia” uczestnicy projektu poszerzyli i utrwalili wiadomości zdobyte i wypracowane w toku treningu kompetencji i umiejętności społecznych. W ramach aktywizacji edukacyjnej zostały zakończone szkolenia zawodowe. W kursach wzięło udział 8 uczestników projektu z wyszczególnieniem:

  • „Opiekun osób starszych i niepełnosprawnych” – 4 osoby

  • „Mała gastronomia z obsługą kasy fiskalnej” – 3 osoby

  • „ABC przedsiębiorczości- jak założyć własną firmę” – 1 osoba.

W 2010 roku Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej sporządził dwa wnioski o płatność, które już zostały zaakceptowane przez Instytucję Pośredniczącą, natomiast trzeci wniosek o płatność został przedłożony do weryfikacji. Realizacja tegorocznego projektu przebiega zgodnie z harmonogramem, a zadowolenie i nowe umiejętności uczestników projektu są najlepszym dowodem na dużą wartość projektu.


12.11.2010 r.

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Chmielniku rozpoczął prace nad przygotowaniem wniosku o dofinansowanie projektu systemowego na rok 2011 w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.


22.11.2010

Z inicjatywy i na wniosek osób biorących udział w projekcie w dniach 18-19.11.2010 roku zorganizowano za zgodą WUP w Rzeszowie szkolenie nt. „Praktyczne zarządzanie własnym budżetem domowym” .
Uczestniczki projektu nabyły wiedzę w zakresie zarządzania i gospodarowania finansami, przygotowywania i sporządzania podstawowych zapisów i kalkulacji budżetu domowego. Nauczyły się umiejętności kalkulowania i planowania wydatków domowych oraz umiejętności oszczędzania. Wiedza ta pomoże im w codziennym życiu.


16.12.2010

W dniu 15.12.2010 roku odbyło się seminarium podsumowujące realizację projektu, w którym udział wzięły uczestniczki projektu oraz osoby zaproszone.

Celem seminarium było podsumowanie i promocja realizacji projektu w 2010 roku.

Planowanie i realizacja zadań objętych projektem pozwolą na efektywne wykorzystanie środków z Unii Europejskiej i środków własnych będących wkładem do realizowanego projektu. Główny nakład środków finansowych położony był na bezpośrednią pomoc skierowaną do osób biorących udział w projekcie. Jest to bardzo duża szansa dla uczestników, gdyż środki finansowe przeznaczone dla nich są pomocą bezzwrotną . Badanie ewaluacji i opinii uczestników daje możliwość ogólnej oceny podejmowanych działań. Bardzo duże zadowolenie z udzielonego wparcia, podniesienia własnej samooceny, pewności siebie i co najważniejsze zdobytych umiejętności mówi o wysokiej wartości realizowanego projektu. Można by było wymieniać wiele argumentów przemawiających za słusznością i koniecznością realizowania tego typu projektów. Mamy nadzieję, że efekty podejmowanych działań przyniosą wymierne korzyści dla uczestników, podniosą standard ich życia i otworzą przed nimi nowe możliwości na rynku pracy.


 

Strona internetowa współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Idź do góry

<< wstecz